×
Vyhľadávanie v blogoch

Tymian, ideálna bylinka ako pre milovníkov prírodného liečiteľstva, tak aj pre kuchárov

Tymian by mal mať doma naozaj každý - jeho výrazná aróma napomáha dochucovaniu mnohých pokrmov a jeho antibiotické účinky nám môžu pomôcť s mnohými zdravotnými problémami.

Tymiánu obyčajnému (Thymus vulgaris) vyhradíme vždy slnečné stanovište. Na živiny v pôde nie je náročný, pôda by mala byť skôr suchšia, chudobná, hlinitopiesčitá. Bez obáv ho môžete kombinovať so všetkými druhmi zeleniny.

Zberajte ho vždy pred poludním, rovnako ako väčšina ostatných aromatických byliniek, má v tejto dobe najvyšší obsah esenciálnych olejov. Zbierame ho skôr, než začne kvitnúť. Ak ho budete pestovať v kvetináči na parapete, vyberte mu južne orientované okno.

Už v starom Grécku poznali antiseptické účinky thymolu obsiahnutého v tymianovej silici. Z tymiánu si možno vyrobiť kloktadlo a používať ho na výplachy ústnej dutiny, ak trpíte na afty. Je tiež dodnes používaný v kvapkách proti kašľu, kloktadlách aj v zubných pastách.

Lieči poruchy dýchania, ale aj trávenia. Stretnete sa s ním aj v prípravkoch na liečbu prechladnutia, angíny, bolestí hlavy, cukrovky, reumatizmu a chudokrvnosti. Predtým bol využívaný aj ako prostriedok na liečbu bradavíc či hadieho uštipnutia.

Tymian ani dlhším varením nestráca na chuti ani arómu. Pridať ho môžete do šošovkovej polievky, alebo možno aspoň vyskúšať tymiánový čaj, pomôže vám proti kašľu.

Náš tip

Čerstvý alebo sušený tymián zalejte vriacou vodou, nechajte 5 minút lúhovať, sceďte a popíjajte po dúškoch. Na 1 lyžičku tymiánu počítame s 1 šálkou vody.

Na prípravu rýb a na grilovanú zeleninu je priam skvelý kultivar citrónový (Thymus citriodora). Tymian je vhodný aj do bylinkového masla alebo smotanovej omáčky. Vhodný je do nátierok, na syry, olivy a tiež na pečivo. Do zväzku rôznych byliniek – bouquet garni, ktoré slúžia ako korenie, patrí okrem iného aj tymián, pridávame ho do rôznych pokrmov.

Ako ho uchovávať?

Nadrobno nasekaný tymián nasypeme do formičiek na ľad a zalejeme vodou. Po zmrznutí, kocky ľadu zosypte z formičky do pevného igelitového vrecka, a ten uložte opäť v mrazničke do doby, než kocky s tymianom využijete na varenie.

Kocky potom jednoducho vhodíte do polievky, omáčky alebo pod mäso. Bylinky je možné naložiť aj do roztoku soli - na 1 g byliniek počítajte so 4 g soli. Tymian vložte do nádoby, pridajte soľ a všetko po okraj zalejte vodou. V chladničke tento soľný bylinkový nálev vydrží mesiac.

Pripraviť si môžeme aj tymianový olej alebo ocot. Byliniek vložíme do sklenenej nádoby s octom alebo s olejom a necháme 2 týždne lúhovať. Tymian je veľmi dekoratívny vzhľadom na množstvo druhov a s ohľadom na využitie tiež veľmi rôznorodý.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa