Šalvia - má intenzívnu chuť ako korenie
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je účinnou liečivou rastlinou, ktorá má vynikajúce dezinfekčné účinky na ústa, krk a dýchacie cesty, môžete ju využiť aj ako korenie (stačí len troška, jej chuť i vôňa sú veľmi intenzívne). Rastlina s oválnymi listami so striebrosivým nádychom a výrazným modrým kvetenstvom, dorastajúcej až metrovej výšky je v záhone veľmi dekoratívna.
Nie je šalvia ako šalvia, pestovať môžeme ešte množstvo ďalších druhov. So širokými listami a ružovými kvetmi je veľmi dekoratívna šalvia muškátová (Salvia sclarea), ktorej vôňa má nádych vonnej pelargónie a vína.
Vôňu šalvie a levandule v sebe kombinuje šalvia levandulolistá (S. lavandulifolia). Výrazné červené kvety a vôňu s nádychom ananásu má šalvia krásna (S. elegans). Dekoratívna je šalvia záhradná (Salvia hormium, syn. viridis) so žiarivo farebnými listenami, ktorá sa však pestuje iba ako jednoročná či dvojročná.
Sú vyšľachtené aj šalvie s okrasnejšími varietami listov, napríklad Icterina so žlto melírovanými listami, Tricolor s listami ružovo a bielo škvrnitými, či Purpurea s listami fialovými.
Šalvii lekárskej sa bude dariť predovšetkým na plnom slnku, v priepustnej, neutrálnej alebo mierne zásaditej pôde, ktorá nemusí byť príliš výživná. Až na jednoročné a dvojročné odrody sú všetky druhy šalvie vytrvalé a mrazuvzdorné (pri holomrazoch ich však radšej prikryjeme). Je možné množiť semenami aj vrcholovými rezňami, ktorými rozmnožujeme aj šľachtené kultivary.
Bylinka so svojou horkou vôňou s nádychom gáfru veľmi hodí k rybám a akémukoľvek inému tučnejšiemu mäsu. Podporuje totiž trávenie aj vylučovanie žlče, čo je najmä pri ťažších pokrmoch veľmi prospešné.
Pridávať ju môžeme do dusených zeleninových zmesí, najlepšie s paradajkami, je vhodná do fazuľovej polievky, čerstvá a jemne nasekaná je výborná aj v bylinkovom masle. Výbornú chuť dodá domácim paštétam.
Šalvia lekárska patrí medzi najúčinnejšie prírodné antiseptiká - je spoľahlivou pomocou pri zápaloch dýchacích ciest, dezinfikuje sliznice a hojí bolesti v krku, pomáha pri angíne aj zápaloch ústnej dutiny.
Náš tip
Ako kloktadlo sa používa silnejší nálev z čerstvých alebo sušených listov. Okamžitú úľavu prinesie aj rozžuvanie čerstvého listu. Nálev zmierňuje nadmerné potenie a vraj aj posilňuje pamäť.