×
Vyhľadávanie v blogoch

Aj z augustových výsevov ešte stihnete zber

Zo semienok vysiatych teraz ešte môžete vypestovať veľa lahodnej zeleniny, výber druhov nie je tak široký, ale aj tak sa niečo nájde. V auguste môžete vysievať čiernu reďkev, červenú repu, kaleráb, zeleninový fenikel, brokolicu, endíviu, mangold, špenát alebo zimnú zeleninu: ružičkový kel, kel kučeravý či pór.

Možno tiež vysiať kapustu pre jesenný a zimný zber, a pre zber v budúcom roku čierny koreň a ozimnú cibuľu. Priebežne môžeme vysievať aj celoročné odrody reďkoviek. Pokiaľ je sucho, výsevy dostatočne zalievame, aby dobre vzišli.

V priebehu augusta stále môžeme vysievať šaláty, lepšie sú letné odrody, odolné proti horúčave, horknutiu a vybiehaniu do kvetu alebo odrody určené na rezanie listov, ktoré môžeme zberať veľmi skoro, po zrezaní navyše znovu rastú. Ľadový šalát je voči teplu tiež odolný, avšak ucelené hlávky tvoria dlho.

Vysiať možno tiež čakanky na zber koreňov a neskoršie zimné rýchlenie, alebo červené či zelené šalátové čakanky s horkastou chuťou na jesenné doplnenie vitamínov.

Opakovane môžeme vysievať a včas žať roketu/rukolu, ázijské listové šaláty a kôpor na zber mladých lístkov, pričom po zrezaní väčšinou znovu obrazia.

Okolo rastúcich sadeničiek pôdu mulčujeme ideálne slamou, zaschnutou trávou alebo lístím – mierni sa výpar vody, rast burín, mulč chráni aj pôdu a podporuje tvorbu humusu, ktorý opäť pomáha zadržiavať vodu.

Nezabudnite, že listová zelenina vyžaduje dostatok vlahy, aby bola krehká, nehorkla a nevybiehala predčasne do kvetu. V letných mesiacoch býva výhodou aj čiastočné zatienenie - napríklad záhon v polotieni pod stromami alebo vedľa plôtiku z pnúcich fazule, hrášku či uhoriek.

Súvisiace články

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Výhody:
Super
Pečať overené zákazníkmi

Lubomir B. 18.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Super prehľadnosť Návody na sadenie, jednotlivých rastlín Rýchle doručenie Pomerne fajn ceny Široký sortiment
Pečať overené zákazníkmi

Patrik Š. 09.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Všetko bez problémov... Paráda... Rýchle dodanie vybavenie...
Pečať overené zákazníkmi

Miroslav V. 01.06.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa