×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Kaleráb - pestovanie a využitie

Kaleráb patrí medzi najžiadanejšie hlúbové zeleniny. Jej pôvodná forma sa vo voľnej prírode nevyskytuje. Rad odrôd je možné pestovať aj v lete a na jeseň. Pestuje sa pre nadzemnú zdužnatenú stonkovú hľuzu najčastejšie svetlo či tmavozelenej farby, ale existujú aj kultivary fialovej, konzumovať sa môžu aj listy.

Záhon na pestovanie kalerábov si pripravte už na jeseň. Vyhnojte ho dobre rozloženým kompostom. Pôda by mala byť stredne ťažká, ľahko zahrevná, bohatá na humus a živiny, najlepšie s neutrálnou alebo slabo alkalickou reakciou.

Umiestnime ich tam, kde je vlhšia klíma. Skoré odrody pokiaľ možno vždy predpestujte. S výsevmi môžete začať už vo februári do poloteplého pareniska, po vyklíčení sadenice prepicháme do sadbovačov.

V byte nie je predpestovanie kalerábu vhodné

V bytoch je pre kaleráb príliš teplo, na stanovište vysádzajte vždy len silné a zdravé sadenice. Sadeniciam je potrebné zaistiť rovnomerné zavlažovanie. Na záhone ich pravidelne zalievajte strednou dávkou vody, odburiňujte a okopávajte.

Jarné odrody pri výsadbe je možné zakryť netkanou textíliou. Zálievka musí byť pravidelná a rovnomerná, aby hľuzy nepraskali. Za sucha hľuzy drevnatí a po väčšom zaliatí praskajú.

Doba zberu trvá 2–3 týždne a žne sa prebierkou. Neskoré odrody sú vhodné aj na skladovanie, pri teplote 0°C a 90–95% vzdušnej vlhkosti vydržia pomerne dlho v konzumovateľnom stave.

Skoré odrody

Dĺžka vegetácie je 80–110 dní. Semená sa vysievajú vo februári a v polovici apríla sa potom presádzajú von alebo do skleníka či fóliovníka do sponu 25x25 cm. Sadbu chránime netkanou textíliou.

Azur – Modrý kaleráb vhodný na poľné pestovanie, odolný proti drevnateniu a praskaniu hľuzy. Dužina má lahodnú chuť, je vhodná do šalátov.

Blankyt - Odroda s menším počtom listov, odolná drevnateniu, dobré výsledky dáva aj z priamych výsevov.

Luna – Veľmi skorá biela odroda, odolná vybiehaniu, drevnateniu a praskaniu hľúz. Odporúča sa ju aj napriek tomu pri jarnom pestovaní pravidelne zalievať.

Moravia – Veľmi výnosná, skorá odroda bielej kapusty. Má lahodnú chuť a jemnú dužinu. Táto odroda vyžaduje väčší spôn.

Letné odrody

Dĺžka vegetácie je 100-140 dní. Semená vysievame v marci či apríli, v prvej polovici mája ich vysádzame na stanovište v spone 25x25 cm.

Kozmanova Modrá - Poloneskorý modrý kaleráb s vegetačnou dobou až 120 dní. Odporúča sa pestovať ho z postupných priamych výsevov. Zberá sa od júla do októbra.

Neskoré odrody

Vegetačná doba je 130-170 dní. Vysievajú sa od prelomu apríla/mája do polovice augusta do sponu 40x30 cm.

Gigant – Veľmi obľúbená neskorá biela odroda, ktorá má vegetačnú dobu až 150 dní. Vysadzovať ju je možné už v máji do sponu 50x50. Dužina nepraská a nedrevnatie. Odroda znesie mráz až do -12 °C.

Odroda Gigant bola vyšľachtená v Československu v roku 1978. Výhodou tohto obrieho kalerábu je nielen veľkosť a váha až 5 kg, ale aj to, že aj dlhú dobu po zbere si dokáže udržať skvelé chuťové vlastnosti.

V kalerábe sú okrem iného najviac obsiahnuté vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5 - kyselina pantoténová, B7 - Biotín, B8 - Inositol a B9 - kyselina listová), vitamín C, E a K a tiež rad minerálnych látok, ako železo , horčík, vápnik, zinok, draslík, mangán, fosfor, selén, meď, síra, jód a sodík. Obsahuje navyše karotén, vlákninu a éterické oleje.

Ich konzumáciou je možné znížiť hladinu cholesterolu v krvi, podporiť krvotvorbu a vďaka vláknine tiež spriechodniť črevá, čo ocenia ľudia trpiaci zápchou.

Konzumovať je možné aj listy, ktoré obsahujú množstvo vápnika a viac vitamínu C, než samotné hľuzy. Sú skvelé ako prísada do zeleninových šalátov.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa