×
Vyhľadávanie v blogoch

Cvikla rastie takmer sama - nevyžaduje veľa starostlivosti

Červená repa (Beta vulgaris) je nenáročná plodina, ktorá netrpí škodcami ani chorobami. Doma si môžete vypestovať rôzne druhy, dajú sa kúpiť semienka repy žltej, bielej, pruhovanej, okrúhle, podlhovasté, alebo napríklad typu „baby beet“, ktoré vyrastú do veľkosti väčších reďkoviek a môžeme ich rovno zavárať.

Na záhony ju vysievame priamo, po májových mrazoch. Ak chceme urýchliť vzchádzanie, môžeme semienka vopred namočiť na 24 hodín do teplej vody alebo harmančekového nálevu, klíči podstatne lepšie a skôr.

Príliš skoré výsevy často vybiehajú do kvetu a buľvy bývajú malé a drevnaté. Semená vysievame do "hniezd" po cca 2 ks, keď rastlinky vzídu, necháme iba jednu, najlepšie tú, čo má najtmavšiu farbu.

Vhodnými susedmi sú ďalšie druhy koreňovej zeleniny - mrkva, petržlen, nie však zeler. Prosperovať bude aj vedľa uhoriek a kalerábu, šalátov všetkého druhu, cesnaku, cibule, kôpru a rasce. Ak budeme repu žať priebežne (pretrhávať), môžeme medzi rastlinami nechať aj menšie rozostupy.

Zálievku potrebuje iba vo veľmi sparnom a suchom lete. Repa priame hnojenie neznáša, môžeme ju občas zaliať žihľavovou ich, ale ak máme dobre pripravenú pôdu, nie je potrebné hnojiť vôbec.

Nie je na škodu urobiť jej prístelku z pokosenej trávy. V pôde drží vlhkosť a postupným rozkladom dodá aj potrebnú výživu. Repu zberáme priebežne od júla pre bežnú potrebu, na uskladnenie v októbri pred príchodom mrazov.

Po zbere ju očistíme od zeminy a neokrajujeme ani koreň, ani listy, aby sme ju neporanili (listy iba odkrútime, koreň ponecháme). Skladujeme ju najlepšie v debničke s vlhkým pieskom v pivnici, voľne uložená by vyschla.

Mladé listy možno tiež konzumovať, a sú aj liečivé, obsahujú okrem minerálnych látok dokonca viac vitamínov ako koreň, hodia sa do šalátov, polievok alebo dusené ako špenát.

Obsahuje veľa minerálnych látok

Predovšetkým veľa železa, vápnika, fosforu, horčíka, medi, draslíka, zinku a menšie množstvo ďalších prvkov. Repa je úžasným detoxikačným prostriedkom, čistí telo od ťažkých kovov a rádioaktívnych látok, je vhodná pri ožarovaní a chemoterapii, má aj priamy vplyv na zmenšovanie niektorých nádorov, reumatizmu, ekzému, lupienky a pri ďalších kožných problémoch.

Prospieva pri regenerácii pečene zničených drogami, liekmi, alkoholom alebo po žltačke. Účinkuje tak razantne, že sa môžu spočiatku objaviť aj bolesti hlavy, nádcha alebo pálenie kože, to je však iba dôsledok dôkladnej očisty a príznaky časom samy odznejú.

Jej konzumácia zlepšuje krvotvorbu, lieči anémiu, regeneruje cievy, zlepšuje ich pružnosť a pevnosť, zlepšuje krvný obeh, znižuje cholesterol a je vhodná pri všetkých kardiovaskulárnych ochoreniach ako je srdcová ischémia, vysoký tlak, kŕčové žily, hemoroidy.

Náš tip

Repu je možné nasušiť, ak ju nakrájame na tenké plátky a usušíme v sušičke alebo na plechu na kúrenie alebo v rúre, môžeme ju chrúmať namiesto menej zdravých zemiačikov. Ak milujete pikantnejšiu chuť, môžete plátky pred sušením aj osoliť a okoreniť.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa