×
Vyhľadávanie v blogoch

Liečivý chren je aj lahodnou pochutinou

Koreň chrenu sedliackeho (Armoracia rusticana) v sebe ukrýva ohromnú liečivú silu a skvelú korenistú chuť.
Obsahuje veľa vitamínov C, B a E, vápnik, horčík, železo, draslík, organické kyseliny, enzýmy a sírne silice – vďaka ktorým má výrazný antibiotický efekt, posilňuje obranyschopnosť, pomáha pri detoxikácii a zlepšuje látkovú výmenu, podporuje trávenie, pôsobí ako prírodné diuretikum. Pri prechladnutí uľahčuje odkašliavanie, štipľavá vôňa uvoľňuje nos pri nádche a celkovo posilňuje organizmus. Pomáha aj pri reumatizme a ischiase.

Pestovanie

Chren je trvácou rastlinou, ktorá dorastá do výšky až 150 cm. V letných mesiacoch kvitne bielymi kvetmi. Keď sa mu bude dariť a ak mu ponecháte voľnosť, zvládne zaplaviť celú záhradu. Jeho koreňový systém je totiž bohato rozvetvený s obrovskou regeneračnou schopnosťou.
Chren je možné pestovať aj vo väčších nádobách na terase alebo na balkóne. Pôda by mala byť ľahká, priepustná, piesočnatohlinitá s dostatkom živín. Pred výsadbou by mala byť vopred dostatočne vyhnojená vyzretým kvalitným kompostom alebo rozležaným hnojom, ktorý zaryjeme do pôdy. Množí sa koreňovými odrezkami. Pestuje sa dvomi spôsobmi – jednoročným a viacročným. Častejšie sa využíva jednoročné pestovanie.

"Ak dáte chrenu sedliackemu priestor, ľahko sa rozrastie po celej záhrade."

Na jeseň si pri zbere odložíme pár silných koreňov asi ako ceruzka, označíme si horný koniec a na zimu korene uložíme do pivnice v debničke s pieskom. Na jar odstránime tenké korienky a narežeme 20 až 25 cm dlhé odrezky. Sadíme ich do riadku mierne šikmo do hĺbky asi 15 cm. Označený horný koniec odrezku musí smerovať nahor. Na konci júna odhrnieme korene, v strednej časti z nich odstránime tenké korienky a zase ich prihrnieme. Zberáme čo najneskôr na jeseň. Zo záhona starostlivo odstránime zvyšky koreňov, aby sme zabránili jeho zaburineniu. Zozbierané korene očistíme od listov a uložíme do piesku. Slabšie výhonky použijeme na novú jarnú výsadbu.
K rastu potrebuje chren dostatok vlahy aj živín. Hnojíme najmä na jar a v prvej polovici leta, neskôr už len zalievame. V miestach, kde je chudobná zem a málo vlahy, má chren tenké korene ostrej chuti. Kvetenstvo sa oplatí odrezávať, síce netvoria semená, ale aj tak sú kvety pre koreň záťažou a znižujú jeho kvalitu.

Použitie

Ak nemáme chren kde skladovať, môžeme si ho nastrúhať a naložiť. Zavinutý vo vlhkej utierke v chladničke vydrží chren aj niekoľko týždňov. Ak ho necháme bez vlhkosti, tak aj v chladničke vyschne. Dokonale umyté korene môžeme naložiť aj do vínneho octu, ktorý sa potom dá tiež využiť.

Pri strúhaní alebo krájaní chrenu sa uvoľňujú látky (prejavujú sa slzením ako u cibule), ktoré povzbudzujú sliznicu dýchacích ciest a majú antibakteriálny účinok. Chren podávame výhradne čerstvý, varením stráca mnoho účinných látok. Jedna lyžička čerstvo nastrúhaného chrenu vraj bystrí rozum!

Recept

Chrenový med proti nádche a kašľu: 3 lyžice najemno nastrúhaného chrenu zmiešame s rovnakým množstvom medu, v uzavretom pohári necháme v chladničke. Užíva sa 3x denne jedna lyžička, u detí znížime dávku na polovicu. Už po prvých pár dávkach ucítime, že sa nám „spúšťa nádcha“, ľahšie odkašliavame a lepšie sa nám dýcha.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa