×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Nastal čas na výsev paprík a paradajok

Termíny pre ich výsev sa blíži. Prinášame vám stručný popis ako na ich pestovanie. Základom je kvalitné osivo a odrody vhodné pre váš spôsob a podmienky pestovania. Nebojte sa pri nákupe semien opýtať, obchodníci vám radi poradia.

Výsev paprík

Optimálny termín pre výsev paprík je koniec januára a prvá polovica februára. Ako výsevný substrát je výborný perliť, ten je plný zárodkov plesní a fytopatogénnych húb, rastliny vytvárajú bohaté korene a výsev v podstate nemožno preliať.

Premokrenie substrátu je totiž najčastejšou príčinou neúspechu pri predpestovaní paprík. Perlit je však bez živín, mladé rastlinky je preto potrebné prepichať po vzídení do substrátu na výsev a množenie, najlepšie do sadbovačov.

V sadbovačoch nechajte rastlinky rásť 4–6 týždňov, musia mať čo najlepšie svetelné podmienky a teplotu okolo 25 °C. V tomto období už môžete papriky raz či dvakrát prihnojiť Kristalonom Štart. Potom presádzajte papriky do malých kvetináčov, ktoré naplňte záhradníckym substrátom.

Teplotu udržujeme okolo 20–25 °C a presvedčte sa, že majú rastliny dostatok svetla. Papriky zostanú v kvetináčoch až do výsadby. Papriky raz týždenne prihnojte hnojivom a tiež ich môžeme začať otužovať. Do voľnej pôdy papriky vysádzajte po polovici mája.

Výsev paradajok

Paradajky sa vysievajú o niečo neskôr ako papriky, najskôr v polovici februára, lepšie však začiatkom marca do rašelinových jiffov alebo do substrátu na výsev a množenie.

Ak máte skleník alebo fóliovník môžete paradajky vysiať už vo februári, pokiaľ budete sadiť sadenice do voľnej pôdy, je lepšie zvoliť marcový termín výsevu. Vzídené rastlinky prepichajte do sadbovačov.

Po ich zosilnení ich presádzajte do kvetináčov so záhradníckym substrátom s minimálnymi rozmermi 8 × 8 cm. Paradajky je vhodné hnojiť raz za 14 dní hnojivom Kristalon Start. Na predpestovanie paradajok je najvhodnejšia nízka teplota, slabšia zálievka a dostatok svetla.

Rastlinám v kvetináčoch postačí teplota okolo 15 °C. Sadeniciam paradajok svedčí ich skoré otužovanie, preto rastlinám často vetrajte a nechajte ich, pokiaľ nejdú teploty k nule, cez deň otužovať vonku.

Do fóliovníka ich vysádzajte v apríli, do voľnej pôdy potom rovnako ako papriky v polovici mája po „zmrznutých“. Už v kvetináčoch môžete sadenice ošetriť postrekom proti hubovým chorobám, ktoré paradajky často napádajú.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa