×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradníkov kalendár – september

Hoci už leto skončilo, môžete sa tešiť na to babie. Pokiaľ vám príde, že ste cez leto v záhradke skôr odpočívali, potom sa nebojte, v septembri sa rozhodne nudiť nebudete. Pravdepodobne už skončil zber uhoriek, ale vďaka slnečnému svitu stále pokračuje zber paradajok. Okrem paradajok sa zberajú aj okrasné tekvice, cukety, chilli, papriky, baklažány, kapusta, zelery, mrkvy, kukurice, červenej repy, reďkovky či šaláty.

Úroda zeleniny je teda v plnom prúde, ale viete, že je možné stále niektoré druhy vysievať či vysádzať?

Začneme cibuľou. Ideálna doba na výsadbu ozimnej cibule sadzačky je počas mesiacov september až október. Cibuli sa bude najlepšie dariť na teplom a slnečnom stanovisku. Vysádzajte ju do dobre prekyprenej, priepustnej, humóznej a piesočnatohlinitej pôdy s neutrálnou až mierne zásaditou pôdnou reakciou.

Hĺbku uloženia cibuľky voľte približne 3 cm a spôn 25–30 cm x 10 cm. Počas pestovania je potom potrebné myslieť na závlahu, ktorá by mala byť dostatočná, ale nie prílišná, inak hrozí premokrenie.

Na prázdne záhony možno vysievať napríklad aj bôb. Bôb na záhone poslúži ako zelené hnojenie či medziplodina, pretože následnej plodine poskytne prostredníctvom koreňov prevzdušnenú pôdu, a predovšetkým dusík.

Vysieva sa priamo na stanovište do hĺbky 3 cm a sponu 25 x 20 cm. Stanovište voľte slnečné s dobre priepustnou, stredne ťažkou až ťažkou pôdou a chránené pred vetrom. Rastliny bôbu vyžadujú dostatočnú zálievku.

Podobne je možné pestovať aj zväzenku, ktorá sa vyznačuje veľmi rýchlym rastom a vývojom. Nielen že ju možno využiť rovnako ako bôb na zelené hnojenie či ako ochranu pred eróziou vodnou i veternou, ale zväzenka je cenenou medonosnou rastlinou s výbornou produkciou peľu. Semená zväzenky sa vysievajú na slnečné stanovište do hĺbky 2 cm.

V období od septembra do novembra je možné vysievať medvedí cesnak. Na výsev voľte kvalitný priepustný substrát a semená vysajte do hĺbky 0,5–1 cm, sponu 30 x 20 cm pri minimálnej teplote 12 °C.

Najlepšie sa mu bude dariť na polotienistom či tienistom stanovisku s ľahkou vápenitou pôdou. Medvedí cesnak klíči nepravidelne, preto doba klíčenia môže byť aj dlhšia ako 4 týždne.

Okrem vyššie spomínaných druhov je možné počas septembra pestovať portulaku, horčicu, valeriánku, reďkovky a rôzne šaláty. Ich podrobnejší spôsob pestovania nájdete v jednom z predchádzajúcich článkov záhradníkovho kalendára.

Pokiaľ ste milovníkom krásnych, voňavých a farebných kvetov okrasných cibuľovín, potom vás v septembri čaká práve ich výsadba. Začnite napríklad s výsadbou tulipánov, hyacintov, narcisov, krókusov i ľalií.

Najlepšie sa im bude dariť v prevzdušnenej, nakyprenej a odburinenej pôde. Menšie cibuľky vsádzajte asi 6–8 cm hlboko, tie väčšie 14–16 cm hlboko. Dbajte aj na dostatočné rozostupy.

V septembri vás neminie ani zber ostatného drobného ovocia, ako sú černice, maliny, kanadské čučoriedky či vínna réva. Možno vysádzať aj jahodníky a okopávať tie existujúce.

Tiež si pri zbere ovocných stromov (jabloní, hrušiek a sliviek) môžete pomaly rozvrhnúť, ktoré nové dreviny si tohtoročnú jeseň vysadíte, pretože už v októbri nastane ich čas.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa